Stiri Teatru

EXCLUSIV! Programul Festivalului de Teatru “Zile si nopti”| Braila – 2-6 octombrie 2013| Tema editiei: ‘Mari autori, mari regizori”

background-festival

Teatrul Maria Filotti Braila, fidel noului sau program propus de recent numitul manager Lucian Sabados, isi propune, ca un prim gest cultural major fata de comunitatea braileana si nationala, organizarea sub noi auspicii a celei de-a VIII-a editii a Festivalului de Teatru Zile si Nopti de Teatru la Braila, ca un eveniment cultural de exceptie. Programata in perioada 2-6 octombrie, editia din acest an cu tema Mari Autori. Mari Regizori, si-a propus invitarea unor spectacole exponentiale, productii recente ale unor prestigioase teatre bucurestene si din tara. Selectionerul unic si directorul festivalului, domnul Lucian Sabados, va invita in cele cinci zile de festival la 13 spectacole, subsumate acestei generoase teme care promoveaza excelenta in teatru.

Prezenta unor colective teatrale bucurestene de anvergura precum, Teatrul Bulandra, Teatrul Odeon, Teatrul Mic, Teatrul de Comedie, Teatrul Nottara, Teatrul Act si Teatrul Masca, acesta din urma prezent cu trei dintre cele mai recente si stralucitoare titluri ale sale, alaturi de ambitiosul Teatru Andrei Muresanu din Sfantu Gheorghe , Teatrul Fani Tardini din Galati, Teatrul din Turda si mai ales teatrul gazda, asigura o selectie in care criteriile de baza sunt valoarea, originalitatea, accesibilitatea si mai ales reprezentativitatea spectacolelor alese.

Din simpla enumerare a autorilor de talia lui Bertold Brecht ori Avksenti Tzagareli, referindu-ne doar la clasici, dar si a contemporanilor Hanoch Levin, Marius von Mayenburg, Jon Fosse, David Hare, Thomas Wintemberg, Maggens Rukov, Ivan Varapaev si Line Knutson, poate fi desprinsa directia estetica si artistica a repertoriului festivalului. A doua parte a enuntului temei, Mari Regizori, propune spectatorilor intalnirea cu nume consacrate ale regiei romanesti precum Victor Ioan Frunza, Radu Afrim, Mihai Manutiu, Cristi Juncu, Felix Alexa, Mihai Malaimare, Vlad Massaci, Ion Sapdaru precum si mai tinerii Vlad Cristache, Cristian Nedea si Razvan Mazilu. Pe langa cele 13 spectacole invitate, organizatorii, si anume: Consiliul Local Municipal Braila, Primaria Municipiului Braila si Teatrul Maria Filotti Braila, vor propune o serie de dezbateri cu spectatorii la finalul fiecarei zile de festival, conferinte sustinute de specialisti de frunte ai teatrului, lansari de reviste si carti de specialitate, expozitii foto-documentare si de scenografie. Cele trei spatii teatrale propuse pentru spectacole – Sala Mare si Sala Studio a Teatrului Maria Filotti, precum si Casa de Cultura a Tineretului, vor fi completate de catre organizatori si cu doua locatii in aer liber si anume: o scena amplasata pe strada Mihai Eminescu langa intrarea actorilor de la Teatru si scena de la Esplanada.

In exclusivitate, Star Gossip Magazine, partener media al acestui eveniment grandios, va prezinta programul complet al editiei din acest an de ‘Zile si nopti de teatru la Braila”:

Miercuri, 2 octombrie

Fata Teatrului/Intrarea Mihai Eminescu- ora 17.00
COSARII ALBI – Teatrul Masca Bucuresti
Durata spectacol –50′

Sala Mare- ora 18.00
PARCUL – Teatrul Masca Bucuresti
Scenariul si regia –Mihai Malaimare
Scenografia – Sanda Mitache
Muzica – Gabriel Bassarabescu
Coregrafia – Mirela Siminiceanu

Distributia:
Sorin Dinculescu, Cosmin Cretu, Bogdan Angelescu, Mihai Malaimare, Razvan Teodorescu, George Pupaza, Ana Maria Ionita, Andrei Dragulescu, Anamaria Pislaru, Haricleea Badescu, Nicolae Punga, Dora Iftode, Alina Craita, Eugen Fetescu, Cristi Neacsu, Madalin Mladinovici, Emilia Manea, Maximillian Nugnes, Aurel Sandu, Ioana Rufu
Durata spectacol -1h 10’

Sala Studio –ora 20.00

ILUZII – Teatrul ACT Bucuresti
de Ivan Varapaev
Traducerea: Bogdan Budes
Regia: Cristi Juncu
Distributia: Diana Cavaliotti, Raluca Aprodu, Tudor Istodor, Andi Vasluianu
Durata spectacol-1h 10’

Casa de Cultura a Tineretului- ora 20.30
MAI INTAI TE NASTI – Teatrul Andrei Muresanu Sfantu Gheorghe
de Line Knutzon
Regia: Radu Afrim
Scenografia: Cristina Milea
Traducerea:Carmen Vioreanu
Distributia: Elena Popa, Claudia Ardelean, Fatma Mohamed, Cezar Antal, Sebastian Marina, Daniel Rizea, Ioana Alexandrina Costea
Durata spectacol-1h 45’

Joi, 3 octombrie

Esplanada – ora 16.30
O NOAPTE FURTUNOASA – Teatrul Masca Bucuresti
de I.L.Caragiale
Spectacol de statui vivante
Scenariul si Regia – Mihai Malaimare
Scenografia – Sanda Mitache
Muzica – Cristian Vlad
Distributia: Sorin Dinculescu, Cosmin Cretu, Anamaria Pislaru,Dora Iftode, Valentin Mihalache, Emilia Manea, Cristian Neacsu, Nicolae Punga, Robert Poianu, Alina Craita, Ana Sivu Daponte, Oana Dragnea, Mihai Malaimare
Durata spectacol : 1h

Sala Mare- ora 18.00
SARAIMAN – Teatrul Odeon Bucuresti, un concept de Razvan Mazilu
Cu : Razvan Mazilu
Stand-up comedy: Dan Badea
Muzica l?ut?reasc? de Romica Puceanu
Coregrafia: Nadar Rosano (Israel)
Dramaturgia coregrafic?: Gina ?erb?nescu
Durata spectacol-1h

Casa de Cultura a Tineretului- ora 20.00
OMUL CU CHITARA de Jon Fosse – Teatrul Municipal Turda
Scenografia – Adrian Damian
Muzica – ?Serban Ursachi
Coregrafia – Vava Stefanescu
Traducerea – Daria Ioan
Regia:Mihai Manutiu
Distributia: Marius Bodochi, Razvan Corneci , Flavia Giurgiu
Durata spectacol-1h 10’

Vineri, 4 octombrie

Sala Mare -ora 18.00
SCENE DIN VIATA INSECTELOR – Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu”
de Karel & Josef Capek – mister psihedelic muzical
Directia de scena: Victor Ioan Frunza
Decorul si costumele: Adriana Grand
Muzica originala: Tibor Cari
Distributia: George Costin, Adrian Nicolae, Alexandra Fasola, Nicoleta Hancu, Sorin Miron
Durata spectacol- 1h 40’

Sala Studio – ora 20.30
URATULTeatrul de Comedie Bucuresti
de Marius von Mayenburg
Traducere: Victor Scorade?
Regia : Vlad Cristache
Scenografia (decor, costume): Vladimir Turturica
Coregrafia: Arcadie Rusu
Design sonor: Andrei Nechifor
Distributia: Marius Stanescu, Delia Nartea, Constantin Cojocaru, Silviu Debu
Durata spectacol -1h 30’

Sambata, 5 octombrie
Sala Mare- ora 18.30
MESTESUGUL VIETII – Teatrul Bulandra Bucuresti

de Hanoch Levin
traducere de Moscu Alacalay si Denise Idel
Regia si light design: Felix Alexa
Scenografia: Nina Brumu?il?
Cantece: Ada Milea
Ilustratia muzicala: Felix Alexa
Coregrafie tango: Dan Mandita, Amalia Iscu
Distributia: Razvan Vasilescu, Dana Dogaru, Dan Astilean
Durata spectacol- 1h 20’

Sala Studio –ora 20.00
INCA O PIESA FARA TITLU – U.N.A.T.C. Bucuresti
spectacol de teatru – dans
Regia artistica & coregrafia – Lorette Enache
Durata spectacol- 50’

Casa de Cultura a Tineretului – ora 20.30
PETITOARELE de Avksentii Tzagareli – Teatrul Fani Tardini Galati
Regia, traducerea si adaptarea: Ion Sapdaru
Scenografia: Lacramioara Dumitrascu
Distributia: Duminica, 6 octombrie
Sala Mare- ora 18.00
PREMIERA OFICIALA
CAMERA ALBASTRA (The blue room) de David Hare – Teatrul Maria Filotti Braila

Traducere de Iulia Lumanare
Regia: M. Chris Nedeea
Scenografia: Irina Moscu
Coregrafia: Andreea Gavriliu
Lighting design: Lucian Moga
Distributia: Narcisa Novac, Valentin Terente, Ramona Ganga, Adrian Stefan, Elena Andron, Alin Florea, Corina Bors, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov/Andreea Vasile, Emilian Oprea
Durata spectacol-1h 40’

Sala Studio -ora 20.00
ANIVERSAREA – Teatrul Nottara Bucuresti

de Thomas Vinterberg si Mogens Rukov
Traducere: Vlad Massaci
Regia : Vlad Massaci
Scenografia (decor, costume): Stefan Caragiu
Miscarea scenica : Malina Andrei
Design sonor : Ilustratia muzicala : Cristi Juncu
Distributia: Alexandru Repan, Catrinel Dumitrescu, George Alexandru, Ion Grosu, Ada Navrot, Dan Bordeianu, Camelia Zorlescu, Corneliu Dan Borcia, Gabriel Rauta, Raluca Gheorghiu, Lucian Ghimisi, Diana Roman, Mihaela Subtirica, Daniel Popescu, Raluca Juganaru, Ionut Angel, Corina Dragomir, Ciprian Duica, Eduard Epure
Durata spectacol -1h 40’

Lasa un comentariu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: