MUZICA NEWS

Dua Lipa a primit anticipat un cadou de Craciun la premiile GRAMMY 2019!

S-au anuntat nominalizarile pentru Grammy Awards 2019! Ceremonia de decernare a premiilor va avea loc pe Staples Center din Los Angeles, pe 10 februarie 2019. Dupa premiile Grammy din 2018, presedintele Recording Academy, Neil Portnow, a declarat ca femeile ar trebui sa isi imbunatateasca performanta, dupa ce o singura femeie a castigat un premiu important. Anul acesta, nominalizarile au fost dominate de scena feminina la majoritatea categoriilor!

Dua Lipa si Bebe Rexha sunt cele doua artiste Warner nominalizate pentru “Best New Artist”, iar Kelly Clarkson este cea care a fost nominalizata la categoria “Best Pop Vocal Album” cu albumul Meaning Of Life.

Dua Lipa este pe locul #1 pe Spotify (categoria artisti feminini), are 3 milioane de albume vandute in toata lumea si peste 32 milioane de single-uri vandute. Este prima si singura femeie din istoria muzicala care are 4 piese cu peste 500 milioane de ascultari pe Spotify! De asemenea, a ramas pe #1 in topurile internationale timp de 8 saptamani cu piesa “One Kiss”, in colaborare cu Calvin Harris. Pe langa toate acestea, este si cea mai tanara artista solo care a ajuns la 1 miliard de vizualizari pe YouTube la videoclipul hit-ului “New Rules”. In afara de nominalizarea de la premiile Grammy, Dua Lipa a mai primit 2 premii Brit si 5 nominalizari (de altfel, cele mai multe nominalizari pentru o artista din scena feminina din istoria Angliei). In plus, a mai primit si “International Album Of The Year”, “International Song Of The Year” si “International Artist Of The Year” la Premiile Los40, “Best! Pop Artist” la Premiile MTV Europe Music, “Most Streamed Song” la Premiile NRJ, “Best Pop Video” la Premiile UK Music Video si “Best International Artist” la Premiile Bambi. Un portofoliu foarte impresionant pentru cei 23 ani ai artistei!

Brandi Carlile conduce topul nominalizarilor feminine din Warner, fiind nominalizata la 6 categorii pentru piesa The Joke si albumul By The Way, I Forgive You: “Record Of The Year”, “Album Of The Year”, “Song Of The Year”, “Best American Roots Performance”, “Best American Roots Song” si “Best Americana Album”. Cardi B o urmeaza, cu cele 5 nominalizari: “Album Of The Year” si “Best Rap Album” (Invasion of Privacy), “Record Of The Year” (I Like It), “Best Rap Performance” (Be Careful), si “Best Pop Duo/Group Performance” pentru colaborarea cu Maroon 5 in piesa Girls Like You.

Pe langa Cardi B, la categoria “Best Rap Album” mai apare si Mac Miller cu albumul Swimming (prima lui nominalizare), iar la “Album Of The Year”, Janelle Monáe a fost nominalizata cu Dirty Computer (“Album Of The Year”) si PYNK (“Best Music Video”).

La categoria “Best Compilation Soundtrack For Visual Media”, The Greatest Showman (Various Artists) a primit o nominalizare binemeritata.

Si, nu in cele din urma, Halestorm a fost nominalizata cu Uncomfortable la Best Rock Performance, Weezer cu Pacific Daydream la “Best Rock Album” si Pablo Alboran cu Prometo la “Best Latin Pop Album”.

Lista completa a nominalizarilor este:

GENERAL FIELD

Record Of The Year

I LIKE IT
Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
Invincible, JWhiteDidIt, Craig Kallman & Tainy, producers; Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer

THE JOKE
Brandi Carlile
Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Tom Elmhirst & Eddie Spear, engineers/mixers; Pete Lyman, mastering engineer

THIS IS AMERICA
Childish Gambino
Donald Glover & Ludwig Goransson, producers; Derek “MixedByAli” Ali & Riley Mackin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

GOD’S PLAN
Drake
Boi-1Da, Cardo & Young Exclusive, producers; Noel Cadastre, Noel “Gadget” Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Chris Athens, mastering engineer

SHALLOW
Lady Gaga & Bradley Cooper
Lady Gaga & Benjamin Rice, producers; Tom Elmhirst, engineer/mixer; Randy Merrill, mastering engineer

ALL THE STARS
Kendrick Lamar & SZA
Al Shux & Sounwave, producers; Sam Ricci & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

ROCKSTAR
Post Malone Featuring 21 Savage
Louis Bell & Tank God, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

THE MIDDLE
Zedd, Maren Morris & Grey
Grey, Monsters & Strangerz & Zedd, producers; Grey, Tom Morris, Ryan Shanahan & Zedd, engineers/mixers; Mike Marsh, mastering engineer

Album Of The Year

INVASION OF PRIVACY
Cardi B
Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Belcalis Almanzar & Jorden Thorpe, songwriters; Colin Leonard, mastering engineer

BY THE WAY, I FORGIVE YOU
Brandi Carlile
Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Dave Cobb & Eddie Spear, engineers/mixers; Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters; Pete Lyman, mastering engineer

SCORPION
Drake
Noel Cadastre, Noel “Gadget” Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters; Chris Athens, mastering engineer

H.E.R.
H.E.R.
Darhyl “Hey DJ” Camper Jr, H.E.R. & Jeff Robinson, producers; Miki Tsutsumi, engineer/mixer; Darhyl Camper Jr & H.E.R., songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

BEERBONGS & BENTLEYS
Post Malone
Louis Bell & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell & Austin Post, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

DIRTY COMPUTER
Janelle Monáe
Chuck Lightning & Janelle Monáe Robinson & Nate “Rocket” Wonder, producers; Mick Guzauski, Janelle Monáe Robinson & Nate “Rocket” Wonder, engineers/mixers; Nathaniel Irvin III, Charles Joseph II, Taylor Parks & Janelle Monáe Robinson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

GOLDEN HOUR
Kacey Musgraves
Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers

BLACK PANTHER: THE ALBUM, MUSIC FROM AND INSPIRED BY
(Various Artists)
Kendrick Lamar, featured artist; Kendrick Duckworth & Sounwave, producers; Matt Schaeffer, engineer/mixer; Kendrick Duckworth & Mark Spears, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

Song Of The Year

ALL THE STARS
Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)

BOO’D UP
Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)

GOD’S PLAN
Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)

IN MY BLOOD
Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)

THE JOKE
Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

THE MIDDLE
Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)

SHALLOW
Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

THIS IS AMERICA
Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

Best New Artist

CHLOE X HALLE

LUKE COMBS

GRETA VAN FLEET

H.E.R.

DUA LIPA

MARGO PRICE

BEBE REXHA

JORJA SMITH

POP

Best Pop Solo Performance

COLORS
Beck

HAVANA (LIVE)
Camila Cabello

GOD IS A WOMAN
Ariana Grande

JOANNE (WHERE DO YOU THINK YOU’RE GOIN’?)
Lady Gaga

BETTER NOW
Post Malone

Best Pop Duo/Group Performance

FALL IN LINE
Christina Aguilera Featuring Demi Lovato

DON’T GO BREAKING MY HEART
Backstreet Boys

‘S WONDERFUL
Tony Bennett & Diana Krall

SHALLOW
Lady Gaga & Bradley Cooper

GIRLS LIKE YOU
Maroon 5 Featuring Cardi B

SAY SOMETHING
Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton

THE MIDDLE
Zedd, Maren Morris & Grey

Best Traditional Pop Vocal Album

LOVE IS HERE TO STAY
Tony Bennett & Diana Krall

MY WAY
Willie Nelson

NAT “KING” COLE & ME
Gregory Porter

STANDARDS (DELUXE)
Seal

THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC!
Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album

CAMILA
Camila Cabello

MEANING OF LIFE
Kelly Clarkson

SWEETENER
Ariana Grande

SHAWN MENDES
Shawn Mendes

BEAUTIFUL TRAUMA
P!nk

REPUTATION
Taylor Swift

DANCE/ELECTRONIC MUSIC

NORTHERN SOUL
Above & Beyond Featuring Richard Bedford
Above & Beyond, producers; Above & Beyond, mixers

ULTIMATUM
Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer

LOSING IT
Fisher
Paul Nicholas Fisher, producer; Kevin Granger, mixer

ELECTRICITY
Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson
Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer

GHOST VOICES
Virtual Self
Porter Robinson, producer; Porter Robinson, mixer

Best Dance/Electronic Album

SINGULARITY
Jon Hopkins

WOMAN WORLDWIDE
Justice

TREEHOUSE
Sofi Tukker

OIL OF EVERY PEARL’S UN-INSIDES
SOPHIE

LUNE ROUGE
TOKiMONSTA

ROCK

Best Rock Performance

FOUR OUT OF FIVE
Arctic Monkeys

WHEN BAD DOES GOOD
Chris Cornell

MADE AN AMERICA
THE FEVER 333

HIGHWAY TUNE
Greta Van Fleet

UNCOMFORTABLE
Halestorm

Best Metal Performance

CONDEMNED TO THE GALLOWS
Between The Buried And Me

HONEYCOMB
Deafheaven

ELECTRIC MESSIAH
High On Fire

BETRAYER
Trivium

ON MY TEETH
Underoath

Best Rock Song

BLACK SMOKE RISING
Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)

JUMPSUIT
Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)

MANTRA
Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)

MASSEDUCTION
Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)

RATS
Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

Best Rock Album

RAINIER FOG
Alice In Chains

M A N I A
Fall Out Boy

PREQUELLE
Ghost

FROM THE FIRES
Greta Van Fleet

PACIFIC DAYDREAM
Weezer

ALTERNATIVE

Best Alternative Music Album

TRANQUILITY BASE HOTEL + CASINO
Arctic Monkeys

COLORS
Beck

UTOPIA
Björk

AMERICAN UTOPIA
David Byrne

MASSEDUCTION
St. Vincent

R&B

Best R&B Performance

LONG AS I LIVE
Toni Braxton

SUMMER
The Carters

Y O Y
Lalah Hathaway

BEST PART
H.E.R. Featuring Daniel Caesar

FIRST BEGAN
PJ Morton

Best Traditional R&B Performance

BET AIN’T WORTH THE HAND
Leon Bridges

DON’T FALL APART ON ME TONIGHT
Bettye LaVette

HONEST
MAJOR.

HOW DEEP IS YOUR LOVE
PJ Morton Featuring Yebba

MADE FOR LOVE
Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song

BOO’D UP
Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)

COME THROUGH AND CHILL
Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)

FEELS LIKE SUMMER
Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

FOCUS
Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)

LONG AS I LIVE
Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

Best Urban Contemporary Album

EVERYTHING IS LOVE
The Carters

THE KIDS ARE ALRIGHT
Chloe x Halle

CHRIS DAVE AND THE DRUMHEDZ
Chris Dave And The Drumhedz

WAR & LEISURE
Miguel

VENTRILOQUISM
Meshell Ndegeocello

Best R&B Album

SEX & CIGARETTES
Toni Braxton

GOOD THING
Leon Bridges

HONESTLY
Lalah Hathaway

H.E.R.
H.E.R.

GUMBO UNPLUGGED (LIVE)
PJ Morton

RAP

Best Rap Performance

BE CAREFUL
Cardi B

NICE FOR WHAT
Drake

KING’S DEAD
Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake

BUBBLIN
Anderson .Paak

SICKO MODE
Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

Best Rap/Sung Performance

LIKE I DO
Christina Aguilera Featuring Goldlink

PRETTY LITTLE FEARS
6lack Featuring J. Cole

THIS IS AMERICA
Childish Gambino

ALL THE STARS
Kendrick Lamar & SZA

ROCKSTAR
Post Malone Featuring 21 Savage

Best Rap Song

GOD’S PLAN
Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)

KING’S DEAD
Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)

LUCKY YOU
R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)

SICKO MODE
Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)

WIN
K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

Best Rap Album

INVASION OF PRIVACY
Cardi B

SWIMMING
Mac Miller

VICTORY LAP
Nipsey Hussle

DAYTONA
Pusha T

ASTROWORLD
Travis Scott

LATIN

Best Latin Pop Album

PROMETO
Pablo Alboran

SINCERA
Claudia Brant

MUSAS (UN HOMENAJE AL FOLCLORE LATINOAMERICANO EN MANOS DE LOS MACORINOS), VOL. 2
Natalia Lafourcade

2:00 AM
Raquel Sofía

VIVES
Carlos Vives

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

CLAROSCURA
Aterciopelados

COASTCITY
COASTCITY

ENCANTO TROPICAL
Monsieur Periné

GOURMET
Orishas

AZTLÁN
Zoé

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

PRIMERO SOY MEXICANA
Angela Aguilar

MITAD Y MITAD
Calibre 50

TOTALMENTE JUAN GABRIEL VOL. II
Aida Cuevas

CRUZANDO BORDERS
Los Texmaniacs

LEYENDAS DE MI PUEBLO
Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

¡MÉXICO POR SIEMPRE!
Luis Miguel

Best Tropical Latin Album

PA’ MI GENTE
Charlie Aponte

LEGADO
Formell Y Los Van Van

ORQUESTA AKOKÁN
Orquesta Akokán

PONLE ACTITUD
Felipe Peláez

ANNIVERSARY
Spanish Harlem Orchestra

AMERICAN ROOTS MUSIC

Best American Roots Performance

KICK ROCKS
Sean Ardoin

SAINT JAMES INFIRMARY BLUES
Jon Batiste

THE JOKE
Brandi Carlile

ALL ON MY MIND
Anderson East

LAST MAN STANDING
Willie Nelson

Best American Roots Song

ALL THE TROUBLE
Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)

BUILD A BRIDGE
Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)

THE JOKE
Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

KNOCKIN’ ON YOUR SCREEN DOOR
Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

SUMMER’S END
Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

Best Americana Album

BY THE WAY, I FORGIVE YOU
Brandi Carlile

THINGS HAVE CHANGED
Bettye LaVette

THE TREE OF FORGIVENESS
John Prine

THE LONELY, THE LONESOME & THE GONE
Lee Ann Womack

ONE DROP OF TRUTH
The Wood Brothers

Best Bluegrass Album

PORTRAITS IN FIDDLES
Mike Barnett

SISTER SADIE II
Sister Sadie

RIVERS AND ROADS
Special Consensus

THE TRAVELIN’ MCCOURYS
The Travelin’ McCourys

NORTH OF DESPAIR
Wood & Wire

Best Traditional Blues Album

SOMETHING SMELLS FUNKY ‘ROUND HERE
Elvin Bishop’s Big Fun Trio

BENTON COUNTY RELIC
Cedric Burnside

THE BLUES IS ALIVE AND WELL
Buddy Guy

NO MERCY IN THIS LAND
Ben Harper And Charlie Musselwhite

DON’T YOU FEEL MY LEG (THE NAUGHTY BAWDY BLUES OF BLUE LU BARKER)
Maria Muldaur

Best Contemporary Blues Album

PLEASE DON’T BE DEAD
Fantastic Negrito

HERE IN BABYLON
Teresa James And The Rhythm Tramps

CRY NO MORE
Danielle Nicole

OUT OF THE BLUES
Boz Scaggs

VICTOR WAINWRIGHT AND THE TRAIN
Victor Wainwright And The Train

Best Folk Album

WHISTLE DOWN THE WIND
Joan Baez

BLACK COWBOYS
Dom Flemons

RIFLES & ROSARY BEADS
Mary Gauthier

WEED GARDEN
Iron & Wine

ALL ASHORE
Punch Brothers

Best Regional Roots Music Album

KREOLE ROCK AND SOUL
Sean Ardoin

SPYBOY
Cha Wa

ALOHA FROM NA HOA
Na Hoa

NO ‘ANE’I
Kalani Pe’a

MEWASINSATIONAL – CREE ROUND DANCE SONGS
Young Spirit

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

CALL ME BY YOUR NAME
(Various Artists)

DEADPOOL 2
(Various Artists)

THE GREATEST SHOWMAN
(Various Artists)

LADY BIRD
(Various Artists)

STRANGER THINGS
(Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media

BLACK PANTHER
Ludwig Göransson, composer

BLADE RUNNER 2049
Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers

COCO
Michael Giacchino, composer

THE SHAPE OF WATER
Alexandre Desplat, composer

STAR WARS: THE LAST JEDI
John Williams, composer

Best Song Written For Visual Media

ALL THE STARS
Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
Track from: Black Panther

MYSTERY OF LOVE
Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)
Track from: Call Me By Your Name

REMEMBER ME
Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)
Track from: Coco

SHALLOW
Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
Track from: A Star Is Born

THIS IS ME
Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)
Track from: The Greatest Showman

MUSIC VIDEO/FILM

Best Music Video

APES***
The Carters
Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers

THIS IS AMERICA
Childish Gambino
Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers

I’M NOT RACIST
Joyner Lucas
Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer

PYNK
Janelle Monáe
Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers

MUMBO JUMBO
Tierra Whack
Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer

Best Music Film

LIFE IN 12 BARS
Eric Clapton
Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers

WHITNEY
(Whitney Houston)
Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers

QUINCY
Quincy Jones
Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer

ITZHAK
Itzhak Perlman
Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer

THE KING
(Elvis Presley)
Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers

Lasa un comentariu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: