Conform statutului Uniunii Teatrale din Romania, Senatul UNITER acorda in cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenta, premiile pentru intreaga activitate si premiile speciale.
Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor si a propunerilor membrilor Senatului UNITER, in sedinta din data de 24.02.2020, Senatul a acordat urmatoarele premii:

Premiul de Excelenta: FESTIVALUL NATIONAL DE TEATRU pentru calitatea exceptionala a ultimelor sase editii

Premiul pentru intreaga activitate actrita: RODICA MANDACHE

Premiul pentru intreaga activitate actor: MIRCEA RUSU

Premiul pentru intreaga activitate regie: DRAGOS GALGOTIU

Premiul pentru intreaga activitate scenografie: CONSTANTIN CIUBOTARIU

Premiul pentru intreaga activitate critica si istorie teatrala: MYA LIONTESCU

PREMII SPECIALE

Premiul special pentru promovarea teatrului-dans: LINOTIP – CENTRU INDEPENDENT COREGRAFIC

Premiul special pentru teatru de papusi si marionete: FESTIVALUL „PUPPETS OCCUPY STREET” / „PAPUSILE OCUPA STRADA”, EDITIA 2019 cu tema „Evolutie prin Revolutie” organizat de Teatrul pentru copii si tineret Colibri Craiova

Premiu special pentru video mapping: ANDREI COZLAC

Premiul special pentru o activitate de sase decenii in editarea cartii de teatru: VIORICA MATEI

Premiul special pentru machiaj de scena: MINELA POPA

Premiul Presedintelui: TEATRUL NATIONAL „MARIN SORESCU” DIN CRAIOVA pentru 170 de ani de istorie in teatrul romanesc

NOMINALIZARILE PENTRU PREMIILE GALEI UNITER 2020

Pentru a XXVIII-a editie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizari a fost alcatuit din criticii de teatru Ludmila Patlanjoglu, Maria Zarnescu, Calin Ciobotari.
Spectacolele care au intrat in atentia juriului sunt cele care au avut premiera in perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2019.

Nominalizarile pentru anul teatral 2019 sunt urmatoarele:

Debut:
• Andrei Chifu, pentru rolul El din spectacolul „Casa de pe granita” de S?awomir Mrožek, un spectacol de Ada Lupu Hausvater la Teatrul National „Mihai Eminescu” din Timisoara
• Tamás Jakab, pentru rolul George Gibbs din spectacolul „Orasul nostru” de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc
• Constantin Radu Tudosie, pentru regia spectacolului „A douasprezecea noapte” la Teatrul Dramatic „Ion D. Sirbu” Petrosani

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
• „Hamlet” de William Shakespeare, adaptarea radiofonica si regia artistica Mihai Lungeanu, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune
• „Jos comunismul – joc pe calculator de strategie si RPG” de Ema Stere, regia artistica Attila Vizauer, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune
• „Frumoasa adormita si trezita” de Alexandra Ares, regia artistica Diana Mihailopol, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:
• „Furtuna” de William Shakespeare, regia Alexandru Lustig, productie a Societatii Romane de Televiziune si a Fundatiei Teatru Contemporan
• „Manifest. Scrisoare catre un prieten si inapoi catre tara” de Ruxandra Cesereanu, regia Cornel Mihalache, productie a Societatii Romane de Televiziune (Casa de Productie a TVR)

Premiul pentru critica de teatru:
• Oana Cristea Grigorescu
• Raluca Radulescu
• Irina Zlotea

Cea mai buna scenografie:
• Carmencita Brojboiu si András Rancz, pentru scenografia spectacolului „Nora” de Henrik Ibsen, regia Botond Nagy la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
• Cristina Milea, pentru scenografia spectacolului „Legaturi primejdioase” de Christopher Hampton, dupa romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucuresti
• Irina Moscu, pentru scenografia spectacolului „Casa cu suricate” de David Drábek, regia Radu Afrim la Teatrul National „Marin Sorescu” Craiova

Cea mai buna actrita in rol secundar:
• Pusa Darie, pentru rolul Mama din spectacolul „Dansul Delhi” de Ivan Viripaev, regia Radu Afrim la Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi
• Elena Popa, pentru rolurile din spectacolul „Dragonul de aur” de Roland Schimmelfenning, regia Catinca Draganescu la Teatrul „Andrei Muresanu” Sfantu Gheorghe
• Alina Rotaru, pentru rolul Madame de Tourvel din spectacolul „Legaturi primejdioase” de Christopher Hampton, dupa romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucuresti

Cel mai bun actor in rol secundar:
• Andrei Catalin, pentru rolurile din spectacolul „Emisie: Titanic Vals”, dupa Tudor Musatescu, regia Matei Lucaci-Grunberg la Teatrul „Anton Pann” Ramnicu Valcea
• Cristian Grosu, pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna” de William Shakespeare, regia Gábor Tompa la Teatrul National Cluj-Napoca
• Razvan Vicoveanu, pentru rolul Joshua din spectacolul „Crestini” de Lucas Hnath, regia Radu Iacoban la Teatrul „Regina Maria” Oradea

Cea mai buna actrita in rol principal:
• Anca Hanu, pentru rolul Chiritza Barzoi din spectacolul „Chiritza in concert”, dupa Vasile Alecsandri si Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul National Cluj-Napoca
• Ofelia Popii, pentru rolul Martha din spectacolul „Cui i-e frica de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Andrei si Andreea Grosu la Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu
• Oana Predescu, pentru rolul Morticia Addams din spectacolul „Familia Addams”, regia, coregrafia si costumele Razvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucuresti

Cel mai bun actor in rol principal:
• Lucian Ionescu, pentru rolul Gomez Addams din spectacolul „Familia Addams”, regia, coregrafia si costumele Razvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucuresti
• Sorin Leoveanu, pentru rolul Barry Champlain din spectacolul „Radio” de Eric Bogosian, regia Bobi Pricop la Teatrul National „Marin Sorescu” Craiova
• Marius Turdeanu, pentru rolul George din spectacolul „Cui i-e frica de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Andrei si Andreea Grosu la Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu

Cea mai buna regie:
• Eugen Jebeleanu, pentru regia spectacolului „Itinerarii. Intr-o zi lumea se va schimba” de Yann Verburgh la ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucuresti si Compagnie des Ogres
• Alexandru Mazgareanu, pentru regia spectacolului „Steaua fara nume”, un spectacol nonverbal dupa piesa lui Mihail Sebastian la Teatrul Tineretului Piatra Neamt
• Botond Nagy, pentru regia spectacolului „Nora” de Henrik Ibsen la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cel mai bun spectacol:
• „Chiritza in concert”, dupa Vasile Alecsandri si Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul National Cluj-Napoca
• „Familia Addams”, regia, coregrafia si costumele Razvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucuresti
• „Orasul nostru” de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.