FESTIVALUL ZILE SI NOPTI DE TEATRU LA BRAILA – EDITIA A XIII-a – 13-22 SEPTEMBRIE 2019

TEMA EDITIEI: CRIZA FAMILIEI IN LUMEA CONTEMPORANA
DIRECTOR SI SELECTIONER UNIC AL FESTIVALULUI: LUCIAN SABADOS

Ziua I – Vineri, 13 septembrie
Ora 18.00 – Sala Mare
”TRUE WEST” de Sam Shepard
Regia: Vlad Cristache
Distributia: Emilian Oprea, Silviu Debu, Valentin Terente, Mihaela Trofimov
PREMIERA OFICIALA A TEATRULUI GAZDA – MARIA FILOTTI, BRAILA

Ora 20.30 – Sala Studio
”CONVERSATIE DUPA INMORMANTARE” de Yasmina Reza
Regia: Vlad Massaci
PREMIERA OFICIALA A TEATRULUI GAZDA – MARIA FILOTTI, BRAILA

Ziua II – Sambata, 14 septembrie
Ora 20,00 – Sala Mare
”DOI PE UN BALANSOAR” de William Gibson

Regia: Victor Ioan Frunza

Distributia: Alin Florea, Corina Moise
PREMIERA OFICIALA A TEATRULUI GAZDA – MARIA FILOTTI, BRAILA

Ziua III – Duminica, 15 septembrie
Ora 18.00 – Sala Mare
”ITINERARII. INTR-O ZI LUMEA SE VA SCHIMBA” coproductie internationala realizata de ARCUB si Compagnie des Ogres Franta
Regia: Eugen Jebeleanu
Distributia: Ioana Bugarin, Nicholas Catianis, Clémence Laboureau, Radouan Lesahi, Ilinca Manolache, Claire Puygrenier, Alex Calin>

Ora 20.30 – Sala Studio
”PROOF (DEMONSTRATIA)” – UNTEATRU, BUCURESTI
Regia: Andrei si Andreea Grosu
Distributia: Marian Ralea, Dana Rogoz, Florentina Tilea, Ionut Visan

Ziua IV – Luni, 16 septembrie
Ora 18.00 – Sala Mare
”OSCAR SI TANTI ROZ” de Eric Emmanuel Shmitt

TEATRUL EUGENE IONESCU CHISINAU

Regia: Petru Vutcarau

Ora 20.30 – Sala Studio
”TATAL” – TEATRUL CLASIC IOAN SLAVICI ARAD
Regia: Radu Iacoban
Distributia: Ovidiu Ghinita, Roxana Sabau, Andrei Elek, Iulia Dinu

Ziua V – Marti, 17 septembrie
Ora 18.00 – Sala Mare
”TURANDOT” – TEATRUL EXCELSIOR BUCURESTI

Regia: Sanziana Stoican

Distributia: Dana Marineci, Bogdan Nechifor/Dan Pughineanu, Camelia Pintilie, Alex Popa, Mircea Alexandru Baluta, Mihai Mitrea, Oana Predescu, Mihaela Trofimov, Oliver Toderita

Ora 20.30 – Sala Studio
”DELIRIUM” dupa “Fratii Karamazov” – TEATRUL ODEON BUCURESTI
Regia: Vlad Massaci
Distributia: Mihai Smarandache, Marius Damian, Madalina Ciotea, Sabrina Iaschevici, Alexandru Papadopol, Vlad Birzanu, Cezar Antal

Ziua VI – Miercuri, 18 septembrie
Ora 18.00 – Sala Mare
”SALBA DRACULUI” – TEATRUL FANI TARDINI GALATI

Regia: Alexandru Dabija

Distributia: Oana Preda, Oana Mogos, Elena Anghel , Flavia Calin, Petronela Buda, Ciprian Brasoveanu , Florin Toma, Ionut Moldoveanu, Lucian Pinzaru, Radu Horghidan, Razvan Clopotel, Stefan Forir, Vlad Ajder, Vlad Volf.

Ora 20.30 – Sala Studio
”50 DE SECUNDE” – TEATRUL NATIONAL I.L CARAGIALE BUCURESTI
Regia: Eugen Gyemant
Distributia: Alexandru Voicu, Diana Dumbrava, Lucian Iftime

Ziua VII – Joi, 19 septembrie
Ora 18.00 – Sala Mare
”CAFEAUA DOMNULUI MINISTRU” – TEATRUL VASIL DRUMEV DIN SHUMEN, BULGARIA

Regia: Lucian Sabados

Distributia: Nikola Shopov, Anislava Linkova, Alexandra Mihaylova, Dimitar Martynov, Valentin Chenkov, Christina Hadžihristova

Ora 20.00 – Sala Studio
”ANIVERSAREA” – TEATRUL MIHAI EMINESCU BOTOSANI
Regia: Erwin Simsensohn
Distributia: Daniela Bucataru, Sorin Ciofu, Alexandra Vicol,  Razvan Amitroaei, Gina Patrascu

Ziua VIII – Vineri, 20 septembrie
Ora 18.00 – Sala Mare
”TRIBURI. CODUL BUNELOR BARIERE” – TEATRUL NOTTARA BUCURESTI

Regia: Vlad Cristache

Distributia: Gabriel Rauta, Isabela Neamtu, Razvan Banica, Rares Andrici, Cristina Juncu, Diana Roman

Ora 21.30 – Sala Studio
”CAND TIMPUL STA PE LOC” – TEATRUL DE ARTA, BUCURESTI
Regia: Bogdan Budes
Distributia: Mihaela Sirbu, Andi Vasluianu, Dorin Andone, Diana Roman

Ziua IX – Sambata, 21 septembrie
Ora 18.30 – Sala Studio
”LEGATURI PRIMEJDIOASE” – TEATRUL MIC BUCURESTI

Regia: Cristi Juncu

Distributia: Florin Piersic Jr, Diana Cavallioti, Alina Rotaru, Cezar Grumazescu, Silvana Mihai, Ana Bianca Popescu, Rodica Mandache, Beatrice Peter, Ionut Visan

Ora 22.00 – Sala Avantgarde
”FEMEIA MUNCESTE, BARBATUL PLATESTE” – Umor si muzica cu Daniel Iancu si Costel Patrascan

Ziua X – Duminica, 22 septembrie
Ora 18.30 – Sala Mare
”UN TRAMVAI NUMIT DORINTA” – de Tennessee Williams

TEATRUL METROPOLIS BUCURESTI

Regia: Claudiu Goga

Distributia: Emilia Popescu ,  Mirela Oprisor,  Alex Jitea, Natalia Calin, Marius Cordos, Marius Calugarita,  Gloria Gaitan, Bogdan Ghitulescu